Committees

Members’ Welfare, Catering and Library Committee

1. Hon. Wanjau Mary Njeri Chairperson Engineer; Nominated 2. Hon. Waweru Nyambura Jane Vice-Chairperson Wanjohi; Nominated 3. Hon. Muchiri Kariuki Member Murungaru 4. Hon. Waithera Joseph Kariuki Member Njabinin kiburu; Nominated 5. Hon. Ndungu Margaret Wanjiru Member Geta 6. Hon. Mwaniki John Githinji Member Shamata; Nominated 7. Hon. Waweru Waithira Mary Member Rurii; Nominated

Read More »

House Business Committee

Current Members: S/No Member Designition Ward 1.  Hon. James Ndegwa Wahome Speaker/Chairperson   2.  Hon. Zachary Mwangi Njeru Vice Chairperson Nyakio 3.  Hon. Wangari Methu Majority Whip Kipipiri 4.  Hon. Edinald Wambugu King’ori Leader of Majority North Kinangop 5. Hon. Muhoho Esther Wanjiku Member Njabini Kiburu; Nominated 6.  Hon. Wambaire Paul Ngeche Member Kipiriri 7. Hon. Waweru Nyambura Jane Member …

Read More »

Finance and Economic Development Committee

S/NO Member Designation Ward 1.  Hon. Kihika  Suleiman Kimani Chairperson Kanjuiri-Ridge 2.  Hon. Ireri  Margaret Wanjiru  Vice Chairperson Njambini Kiburu 3.  Hon. Githae Wangari Jecinta  Member Kaimbaga; Nominated 4.  Hon. Wanjiru  Isaac Kungu Member Wanjohi 5.  Hon. Maitai David Mwangi Member Central 6.  Hon. Waweru Waithera Mary Member Shamata;Nominated 7.  Hon. Wambui  Gabriel Gathure Member Kaimbaga 8.  Hon. Kariuki Geoffrey …

Read More »

Youth affairs, Sports, Tourism and Wildlife

S/No Member Designation Ward 1. Hon. Kaiyani  Samuel Rimui  Chairperson Githabai 2. Hon. Waithera Joseph Kariuki Vice Chairperson Rurii; Nominated 3. Hon. Muhoho Esther Wanjiku Member Njabini Kiburu: Nominated 4. Hon. Gachomba James Kiiru Member Njabini kiburu 5. Hon. Muchiri Kariuki Member Murungaru 6. Hon. Kimondo Loise Wanja Member Gathanji; Nominated 7. Hon. King’ori Edinald Wambugu Member North Kinangop 8. …

Read More »

Public Administration and Information, Communication Technology (ICT)

S/No Member Designation Ward  1 Hon. Njatha Samuel Kinyanjui  Chairperson Engineer  2 Hon. Chiira Georgina Wanjiru Vice Chairperson Kanjuiri-ridge  3 Hon. Wanjau Mary Njeri Member Engineer; Nominated  4 Hon. Kassana Hussein Ndungu Member Magumu  5 Hon. Kamau Salome Gathoni Member North Kinangop  6 Hon.King’ori Edinald Wambugu Member North Kinangop  7 Hon. Kihika Suleiman Kimani Member Kanjuiri-ridge  8 Hon. Ngamau Sammy …

Read More »

Liason Committee

Shall guide and co-ordinate the operations, policies and mandates of all Committees, deliberate on and apportion the annual operating budget among the Committees, consider the programes of all Committees, including their need to travel and sit away from the precincts of Assembly, ensure that Committees submit reports as required by these Standing Orders, determine, whenever necessary, the committee or committees …

Read More »

Justice & Legal Affairs

All matter relating to justice, legal affairs and county public service. S/No    Members Designation Ward 1.   Hon. Ken Mukira Mahianyu Chairman Karau 2.   Hon. Kamau Salome Gathoni Vice Chairperson Magumu 3.   Hon. Kaiyani Samuel Rimui Member Githabai 4. Hon.Muhoho Esther wanjiku  Member Njabini kiburu; Nominated 5.  Hon. Ndungu Margaret Wanjiru Member Njabini kiburu; Nominated 6.  Hon. Njeru Zachary Mwangi …

Read More »

Education, Culture & Social Services

All matters related to pre-primary education, village polytechnics, home craft centres and childcare facilities; all matters relating to labour, trade union relations, manpower or human resource planning. Current Members: S/No Member Designation Ward 1. Hon. Mukuriah  Simon Sambigi Chairperson Githioro 2. Hon. Kariuki Geoffrey Ngaruiya Vice-Chairperson Rurii;Nominated 3. Hon. Waweru Nyambura Jane Member Wanjohi;Nominated 4. Hon. Chiia Georgina Wanjiru Member …

Read More »

Health Services

HON. NGUMO NGAMAU All matters related to county health services, including, in particular county health facilities and pharmacies, ambulance services, promotion of primary health care, licensing and control of undertakings that sell food to the public, veterinary services (excluding regulation of the profession), cemeteries, funeral parlours and crematoria, and animal control and welfare, including licensing of dogs and facilities for …

Read More »

Water, Irrigation, Energy, Environment and Natural Resources

All matters relating to water and sanitation services, refuse removal, refuse dumps and solid waste disposal, forestry, control of air pollution, noise pollution, other public nuisances, including implementation of specific national government policies on natural resources and environmental conservation including soil and water conservation and forestry. Current Members: S/No Name Designition Ward 1.  Hon. Wainaina  Samuel Mathu Chairperson Mirangine 2. …

Read More »
Open chat